Eb negyeddöntők összefoglaló: Búcsúzott a világelső, a többi meccsen jött a papírforma

2021. júl. 04. Arany Balázs

Tegnap, illetve tegnap előtt rendezték a labdarúgó Európa-bajnokság negyeddöntőinek mérkőzéseit, ahol Belgium-Olaszországgal, Svájc-Spanyolországgal, Ukrajna-Angliával és Csehország-Dániával mérkőzött meg.

A pénteki napon az első negyeddöntő mérkőzésen Svájc csapott össze a spanyol válogatottal, Szentpéterváron. Az előző körben a franciákat bravúrral búcsúztató svájciaknál komoly hiányzó volt az Arsenal játékosa, Granit Xhaka. A horvátok ellen továbbjutó spanyol gárda viszont a legerősebb csapatával állhatott ki.

Íme, a két válogatott kezdője:

Spanyolország: Simon, Azpilicueta, Laporte, Torres, Alba, Koke, Busquets, Pedri, Sarabia, Morata, Torres

Svájc: Sommer, Elvedi, Akanji, Rodriguez, Widmer, Zakaria, Freuler, Zuber, Shaqri, Embolo, Seferovic

Az első komolyabb helyzetből megszerezte a vezetést a spanyol válogatott, a 8. percben a tizenhatosról kifele kanyarodó szögletet Jordi Alba szúrta rá, a lövése azonban megpattant Zakarian lábán, ez Sommert megzavarta, így nem tudott hárítani, 0-1.

A továbbiakban többnyire spanyol fölény volt a találkozón, így kisebb meglepetést okozott a svájciak egyenlítése a 68. percben. Ziccerig kijátszva, Freuler passzolt Shaqrinek, aki tizenegy méterről a kapus mellett a hálóba lőtte a labdát, 1-1. Majd tíz perccel később Freuler a kiállítás sorsára jutott, így a hosszabbításra emberhátrányba került Svájc. Ám tizenegyesekig így is sikerült eljutniuk. Ott azonban a kapusok bravúrjai döntöttek, amelyből Unai Simonnak volt több, így a spanyolok jutottak elsőként az elődöntőbe.

A második negyeddöntő péntek este 21:00-kor kezdődött, a Belgium-Olaszország rangadó. A Münchenben rendezett mérkőzésen mindkét oldalon voltak hiányzók. Az olaszoknál Florenzi nem állhatott Mancini rendlekezésére, a belgáknál Casatgne mellett Eden Hazard és Mignolet nem léphetett pályára. Az előző körben az olasz csapat Ausztriát búcsúztatta egy hosszabbításba nyúló találkozón. A világelső, Belgium pedig az Eb címvédő, Portugáliát győzte le 1-0-ra.

Belgium kezdőcsapata: Courtois, Alderweireld, Vermalaelen, Vertonghen, Meunier, Witsel, Tielemans, T. Hazard, De Bruyne, Doku, Lukaku

Olaszország kezdője: Donnarumma, Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola, Barella, Jorginho, Verratti, Chiesa, Immobile, Insigne

A találkozó első félidejében mindkét kapu előtt voltak bőven helyzetek, az olaszok még egy lesgólt is szereztek. Az első érvényes találat viszont a 31. percben született, ekkor a PSG középpályása, Marco Verratti passzolt a tizenhatoson belülre, Barellanak, akivel három belga védő sem tudott mit kezdeni, kilőtte a bal alsót, 0-1.

Negyedóra sem telt el, az olasz válogatott megduplázta előnyét, Insigne kapura törését nem vették komolyan a belga védők, így ő 20 méterről rászúrta, a csavarodó lövését pedig Courtois nem tudta védeni,  a labda utat talált a kapu bal oldalába, 0-2. Az első játékrész hosszabbításában büntetőhöz jutottak a belgák, Lukaku a kapu középébe lőtte a labdát, a jobbra vetődő Donnarumma mellett, ezzel 1-2-s eredménnyel mehettek pihenőre a csapatok. A második játékrészre hiába cserélt hármat a belgák kapitánya, Martinez, az olaszok nem engedték ki a kezükből a továbbjutást, a végeredmény: Belgium-Olaszország 1-2. Az elődöntőben spanyol-olasz csata lesz az egyik ágon a döntőbejutásért.

Szombat este a másik négy csapat küzdhetett meg a továbbjutásért. Hat órai kezdéssel, Bakuban lépett pályára Csehország és Dánia. A cseheknél nem voltak hiányzók, a piros-fehéreknél, Eriksenre nem számíthatott Hjulmand. Az előző körben a két csapat kapott gól nélkül jutott tovább, a csehek meglepetésre 2-0-ra verték a hollandokat, míg a dánok 4-0-ra a walesieket.

Csehország a következő kezdőcsapattal vágott neki a találkozónak: Vaclik, Coufal, Celustka, Kalas, Boril, Holes, Soucek, Masopust, Barak, Sevick, Schick

Dánia kezdőcsapata: Schmeichel, Vestergaard, Kjaer, Christensen, Maehle, Delaney, Hojbjerg, Stryger Larsen, Damsgaard, Dolberg, Braithwaite

A dánok kezdték jobban a találkozót, már az ötödik percben előnyben voltak, Stryger Larsen ívelte be jobbról az első dán szögletet, amelyet Delaney a földre fejelt, ahonnan a hálóba jutott a labda, gyors vezetés, 0-1. Az első játékrész hajrájában biztosította be előnyét Dánia, ekkor Maehle futott fel a bal oldalon, beadása pontosnak bizonyult, Dolberg kapásból lőtte be a labdát, 0-2. Az első félidőben már nem változott az eredmény. A csehek összeszedték magukat a szünetben, melynek hamar meglett az eredménye. A 49. percben, Coufal adott be mélyről, melyet egy könnyed mozdulattal Schick passzolt a jobb alsóba, 1-2. A szépítő találatot azonban egyenlítés nem követte, a Dánok magabiztosan tartották a vezetésüket, mellyel harmadik csapatként bejutottak az elődöntőbe, az olaszok és a spanyolok után.

Az utolsó negyeddöntő mérkőzésen Ukrajna és Anglia találkozott egymással, a 21-kor kezdődő mérkőzésen, amelyet Rómában rendeztek. Mindkét oldalon 1-1 hiányzóval kellett számolniuk a kapitányoknak, a sárga-kékeknél Besedin sérüléssel bajlódott, míg az angoloknál, a United játékosára, Sakara nem számíthatott Southgate. A nyolcaddöntőben az angolok a németekkel találkoztak, és két második félidei góllal meg is nyerte a meccset az Angol válogatott. Az ukránok pedig kisebb meglepetésre, a svéd válogatottat búcsúztatták. Az első félidei 1-1 után a második játékrész nem hozott gólt, a hosszabbítás utolsó percében pedig egy ukrán góllal a szomszédjaink jutottak tovább.

Ukrajna kezdőcsapata: Bushchan, Zabarnyi, Kryvtsov, Matviienko, Karavaev, Sydorchuk, Zinchenko, Mykolenko, Shaparenko, Yaremchuk, Yarmolenko

Anglia: Pickford, Shaw, Maguire, Stones, Walker, Phillips, Rice, Sterling, Mount, Sancho, Kane

Az angolok toronymagas esélyeshez mérten nem is húzták az időt, Sterling ugratta ki a tizenhatoson belül Kanet a negyedik percben, aki néhány méterről, becsúszva, a kapus mellett a kapuba talált, 0-1. Az első félidőben végig maradt az angol fölény, de újabb gólt nem hozott.

A második játékrész annál inkább. Egyből a 46. percben egy szabadrúgást ívelt középre Shaw, középen pedig csapattársa, Maguire fejelt a kapuba, 0-2. Majd alig telt el négy perc és ismét a fehér mezes angolok szereztek gólt, Shaw most a baloldalról adott be, középen pedig Kane fejelt közelről a hálóba, 0-3. Az ukránok összeomlottak, ezen az estén nem volt esélyük sem. A 63. percben aztán lezárta a mérkőzést Anglia. Mount ívelt be egy szögletet a jobb oldalról, Henderson pedig a kapuba bólintott, 0-4. Ezzel utolsó csapatként Anglia is ott van az elődöntőben, ahol Dániával csap össze a döntőbe jutásért.

Az Európa-bajnokság elődöntőit kedden, illetve szerdán este rendezik. Elsőként az olasz-spanyol mérkőzés lesz látható, majd a hét közepén Anglia-Dániával találkozik, tét a 11-i döntő lesz.

(Fotók: Spain Football Fans Facebook, England football team Facebook, Herrelandsholdet Facebook, Italy XI Facebook, uh.ro)