
2021. aug. 07. Fodor Andrea
A lecsó az az étel, melyet minden magyar ismer, de senki nem készíti ugyanúgy. Rengeteg változata létezik, igen népszerű nyári fogás. Azonban ahány ház, annyi szokás és annyi variáció létezik belőle.
A lecsó azonban nem hungarikum – bármennyire is szeretnénk ezt hinni. A világon sokfelé készítenek ehhez hasonló ételt, hasonló alapanyagokból. Most ezekből hoztunk egy rövid válogatást.
Peperonata – az olaszok lecsója
Az olaszoknál sincs másként, ahány régió, annyi változata létezik ennek az ételnek is. Szicíliában burgonyával, Velencében padlizsánnal és egy kis fehérborral készül. Variáljuk mi is ízlésünk szerint bátran.
Hozzávalók
- 1 vöröshagyma
- fél kiló zöldpaprika
- kb. 30 dkg burgonya
- 4-5 szem érett, húsos paradicsom
- bazsalikom, só, bors ízlés szerint
- olívaolaj
Elkészítés
A felaprított vöröshagymát az olívaolajon megdinszteljük, majd hozzáadjuk a felcsíkozott, kimagozott paprikát. Lefedve összepároljuk, majd beletesszük a megtisztított, hosszában felvágott burgonyát. Fűszerezzük és a meghámozott, felkockázott paradicsommal együtt összefőzzük.
Ratatouille, a francia lecsó
A francia változat talán a legismertebb a nemzetek lecsós ételei közül. Ebbe kerül a paprikán és paradicsomon kívül némi cukkini, padlizsán és fokhagyma is.
Hozzávalók
- 2 fej vöröshagyma
- 1 cukkini
- 1 padlizsán
- 2 sárga húsú kaliforniai paprika
- 5 nagyobb, érett paradicsom
- 3 gerezd fokhagyma
- babérlevél, kakukkfű, só, bors
- balzsamecet
- olívaolaj
Elkészítés
A padlizsánokat meghámozzuk, felkockázzuk és besózzuk. A paradicsomot felkockázva, olívaolajon sütőben megsütjük. A feldarabolt vöröshagymán megpároljuk a felcsíkozott paprikákat, hozzáadjuk a fokhagymát is és a fűszereket. A kockára vágott cukkini és padlizsán ezután mehet a paprikás keverékhez. Nagyjából 10 perc főzés után kerülhet bele a paradicsom is, ezzel összeforraljuk. Ha nem érezzük elég levesesnek, mehet hozzá egy kevés víz is főzéskor. A főzés vége előtt hozzáadjuk a balzsamecetet is.
Pisto – az andalúz lecsó
Ez a spanyol változat a fűszerektől és a tojástól lesz különleges. Gyorsan elkészíthető étel, ebédre és vacsorára is kitűnő választás egy meleg nyári napon.
Hozzávalók
- olívaolaj
- 1 fej vöröshagyma
- 1 zöld és 1 piros kaliforniai paprika
- 1 cukkini
- 1 padlizsán
- kb. 60 dkg érett paradicsom
- 4 gerezd fokhagyma
- római kömény, oregano, só, bors, rozmaring, kakukkfű, a tálaláshoz friss petrezselyem
- fejenként 1 tojás
Elkészítése
A hagymát a fokhagymával az olajon megfonnyasszuk. A paprikákat kis kockákra vágjuk és hozzáadjuk a hagymához. Ezután következnek a fűszerek a felkockázott, meghámozott paradicsom, majd a padlizsán és a cukkini. A tálaláshoz minden személynek sütünk egy tükörtojást, melyet a frissen vágott zöldpetrezselyemmel együtt a lecsó tetejére teszünk.
Láthatjuk, hogy nem csak a magyar lecsónak van ezerféle változata, hanem a különböző nemzetek lecsói is igen eltérőek. Egy dolog közös mindben: érdemes kipróbálni és a saját ízlésünkre alakítva megfőzni őket.