
2022. jún. 19. Szűrös Ivett
Bár évekkel ezelőtt még egyfajta luxusnak számított az, ha valaki klímát szereltetett be, ma már az átlagfizetésből élők körében is egyre gyakoribb, hogy otthonukat légkondicionáló-berendezéssel egészítik ki.
Mivel sokak számára dilemmát okoz annak eldöntése, hogy szereltessenek-e be klímát, vagy sem, most összeszedtük a leggyakoribb mellette, illetve ellene szóló érveket.
Mellette szól(hat), hogy:
- elviselhetővé teszi a nyári kánikulát: A nyári kánikula idején kevés jobb dolog van, mint a legforróbb órákat egy klimatizált helyiségben átvészelni. Különösen azoknak lehet érdemes légkondicionálót felszereltetni, akik sokat tartózkodnak otthon, vagy home office-ban dolgoznak, és rosszul viselik a hőséget.
- fűtésre alkalmas típusok is kaphatók: Klímavásárlás előtt egyébként is javasolt szakember tanácsát kérni, ám aki elsősorban fűtésre, vagy fűtésre is szeretné a jövőben használni, annak még inkább ajánlott. Ugyanis vannak olyan klímák, melyekkel bár lehet fűteni, de inkább csak fűtésrásegítésre és/vagy a kicsit hidegebb időben való bemelegítésre alkalmasak. Ezzel szemben vannak olyan berendezések, melyeket kimondottan fűtésre (is) optimalizáltak.
- növel(het)i az ingatlan értékét: A klímaberendezések értéknövelő szerepet is betölthetnek egy esetleges ingatlan adásvétel során. Az persze nem mindegy, hogy a beszerelt légkondicionáló(k) milyen állapotú(ak), ám egy-egy modernebb készülék akár pozitív benyomást is kelthet a potenciális vevőkben. Arra viszont nem árt figyelni, hogy az adásvételi szerződés tartalmazza a klíma meglétét.
Ellene szól(hat), hogy:
- használata zajjal jár: Vásárlás előtt érdemes megnézni, hogy az adott típus kültéri és beltéri egysége milyen zajszinttel működik.
- használatával megnő az áramfogyasztás: Természetesen a mai, modern készülékek nagy része már energiatakarékos, azonban a klímahasználat miatt így is számítani kell a megnövekedett áramfogyasztásra, így a villanyszámla is több lesz. (Az illetékes áramszolgáltatónál lehetőség van az úgynevezett H tarifa bekötésének igénylésére, mely kedvezőbb áron teszi elérhetővé a klíma működtetéséhez szükséges áramot.)
- árthat az egészségnek:
=> légúti panaszokat okozhat: Ez elsősorban az elhanyagolt berendezésekre igaz. Épp ezért fontos a készülékek szakember általi rendszeres karban tartása (ellenőrzése, tisztítása, fertőtlenítése). /Évente legalább 1X, de még jobb 2X./
=> meghűlést okozhat: Ez főként akkor fordulhat el, ha túl nagy a különbség a benti és a kinti hőmérséklet között.
A légúti panaszok és a meghűlés mellett akár fejfájás, illetve ízületi fájdalom is jelentkezhet azoknál, akik túl sok időt töltenek klimatizált helyiségben és/vagy nem megfelelően használják a légkondicionálót.
Miután az ember alaposan mérlegelte az előnyöket és a hátrányokat, meghozza a döntést, amely a klíma mellett vagy ellen szól. Ha a pro érvek bizonyultak erősebbnek, akkor sem szabad meggondolatlanul beszereltetni egy hasraütés-szerűen választott darabot, hanem át kell gondolni a következőket:
- melyik helyiségbe is érdemes telepíteni a klímát;
- csak hűtésre vagy fűtésre is lesz a jövőben használva;
- számít-e a zajszint, vagy sem (pl. hálószobában zavaró lehet a magasabb zajszinttel működő klíma);
- rendelkezzen-e különféle okos funkciókkal (pl. programozhatóság), vagy sem.
Aki rászánja magát, hogy otthonában klímát szereltessen fel, az vélhetően hosszú távra tervezi azt használni. Épp ezért a vásárlást nem szabad elkapkodni, hanem alaposan mérlegelni kell, hogy az embernek pontosan mire is van szüksége. A saját igényeket javasolt összevetni az egyes típusokra jellemző tulajdonságokkal, amennyiben szükséges, úgy érdemes lehet szakcikkeket olvasgatni, illetve szakember tanácsát is kérni, mielőtt elhatározza magát valaki az egyik vagy a másik mellett.