
2020. márc. 24. Szűrös Ivett
Kevés olyan ember van, aki ne lenne megtalálható valamelyik közösségi oldalon. Az online jelenlét azonban mindenkinek mást jelent.
Az egyik legnépszerűbb közösségi oldal a 2004. február 4-én útjára indított Facebook, melynek magyar változata 2008. november 26-án indult el. Social Network címmel 2010-ben film is készült az alapításáról és a kezdetekről. Indulása óta sok fejlődésen ment keresztül, illetve újabb funkciókkal is bővült a Facebook. A regisztrált tagok régi-új ismerősekre tehetnek szert, létrehozhatnak csoportokat, de csatlakozhatnak is hozzájuk, követhetnek oldalakat, hozzászólhatnak különféle bejegyzésekhez, képekhez, hogy csak néhányat említsünk a lehetőségek közül. Az igen népszerű, tetszésnyilvánítást kifejező like (lájk) gomb 2009-es fejlesztés, mely 2015-ben kibővült az imádom szívvel, valamint a vicces, a hűha, a szomorú és a dühítő emojikkal.
Sajnos, igen sokan az ún. like vadászat csapdájába esnek. Az ilyen emberek akkor érzik jól magukat, ha egy-egy képükre, bejegyzésükre, megosztásukra minél több like-ot, visszajelzést, hozzászólást kapnak. Ettől önbizalmuk erősödhet, esetleg fontos(abb)nak érezhetik magukat. Természetesen, az emberek többsége igyekszik a róla készült legelőnyösebb fotót profilképként használni, mégis ezek gyakran igen eltérnek az illető valós kinézetétől. Hála a Photoshopnak és a különféle szűrőknek mindenkiből lehet szupermodell. Ami előny, az olykor lehet a legnagyobb hátrány is. A túlzásba vitt Photoshop hamis énkép kialakulásához vezethet. Azonban a legnagyobb problémát talán nem is a szerkesztett fotók jelentik. Sokan ugyanis hajlamosak az életüket jóval pozitívabb színben feltüntetni, mint amilyen az a valóságban. Ilyen lehet egy kitalált párkapcsolat, esetleg egy utazás, ami csak az illető fantáziájában valósult meg.
A közösségi oldalakon jelen lévők között vannak olyanok is, akik csak ritkán osztanak meg, szólnak hozzá valamihez, inkább megfigyelnek. Amikor például egy felesleges és parttalan kommentháborúba botlok a Facebookon, mindig eszembe jutnak az ún. „Csak kommenteket jöttem olvasni” gifek/mémek. Ezek közül a leghíresebb talán az a Thriller című klipből származó kép, mely Michael Jacksont ábrázolja egy moziban popcornevés közben.
A Facebook kétségkívül legnagyobb előnye, hogy lehetővé teszi egymást rég nem látott barátok, családtagok, ismerősök egymásra találását. A Messenger alkalmazáson keresztül pedig gyerekjáték a kapcsolattartás. Igaz, nem árt, ha óvatosak vagyunk, és mindig odafigyelünk, mit osztunk meg a másikkal privát üzenetben, ugyanis sohasem lehet elég elővigyázatosnak lenni.
Ami a közösségi oldalak használatát illeti, a legjobb megtalálni az arany középutat. Ez persze nem könnyű feladat. A hírfolyamot és az egyes emberek profilját nézegetve nem szabad elfelejteni, hogy bár mások élete érdekesebbnek, izgalmasabbnak tűnhet, mint a miénk, könnyen meglehet, hogy ők is ugyanazokkal a mindennapi problémákkal küzdenek, mint mi magunk. Örüljünk más vélt vagy valós sikerének, boldogságának, mert amiatt, hogy valakinek jól megy a sora, mi sem többek, sem pedig kevesebbek nem leszünk!