
2022. júl. 27. Bálint Ildikó
Melyik gyerek (és felnőtt) ne szeretne elkalandozni egy mesebeli világban, ahol hihetetlen kalandok várnak rá? Ha felszállunk Berg Judit folytatásos kalandregényének a segítségével a Szélkirálynő nevű hajóra, akkor kalandban nem fogunk hiányt szenvedni.
Nem sok olyan regénysorozat született a magyar irodalomban, amely ekkora erővel magával képes ragadni az olvasó fantáziáját.
Miért a Rumini?
Évek óta szemeztem a könyvsorozattal, de vártam, hogy a legnagyobb gyermekem 7 éves legyen, mert attól tartottam, hogy nem fogja élvezni. De lehet kár volt ennyit is várni, mert a számításaim csaltak. Az történt ugyanis, hogy a 7éves nagylány mellett a még alig 5 éves kislányom vált a legnagyobb rajongóvá.
Néhány hónap kellett csupán ahhoz, hogy kiolvassuk a 10 történet, amelynek a többsége igencsak vaskos. Elárulom, ha magamnak olvastam volna, akkor ez az idő nagyban lerövidül, mert sokszor letehetetlennek éreztem.
Annyira izgalmas kalandok követik egymást, hogy még a felnőttek képzelete is szárnyra kel. Rumini és Balikó a két hajósinas, Galléros Fecó, az eszes matróz, hogy csak néhányat említsek a főszereplők közül.
Megannyi kalandon keresztül ismerkedhetünk meg a jó és a rossz fogalmával, a becsületes és a becstelen szereplőkkel.
A hangoskönyv, mint lehetőség
A könyv formátum mellett a könyvsorozat első 4 része hangoskönyv formájában is megvásárolható, ami első látásra nem biztos, hogy figyelemfelkeltő. Én is azt hittem, hogy nem fogja lekötni a gyerekek figyelmét. Hogy ezzel ellentétben mi történt? Az én 5 éves kislányom hónapok óta, minden egyes áldott nap, sokszor több órán át hallgatja az egyes történeteket.
Van, hogy már reggel 7 órakor Rumini szól a pendrive-ról. Ennek pedig az az eredménye, hogy kívülről fújja a történeteket, szó szerint idéz belőlük. Korát meghazudtoló szókinccsel fejezi ki a hallottakat.
Úgy, hogy igen, nálunk működött valamilyen varázslat, amit a Rumini történetek idéztek elő. A könnyed, humoros, sokszor szívhez szóló történetekbe a gyerekek hihetetlen gyorsan beleképzelik magukat és sajátjukénak érzik.
Márpedig véleményem szerint az a jó mese, amely annyira beindítja a fantáziát, hogy pillanatok alatt a szereplők helyébe képzelhetjük magunkat.
Mozivásznon még sajnos nem kapott lehetőséget bizonyítani Rumini, de bízom benne, hogy néhány év múlva már ott is élvezhetjük a főként egerekről szóló nem mindennapi történeteket.
Pár évvel ezelőtt színpadi előadáson jelent meg a Pesti Magyar Színház előadásában az egyik kötet, a Ferrit- szigeten.
Bízzunk benne, hogy az írónő további kalandokkal fog még bennünket szórakoztatni. Addig is mindenkit a regények olvasására buzdítok, mert örömteli kikapcsolódást kínál kicsiknek és nagyoknak egyaránt.