
2021. júl. 10. Fodor Andrea
Azt már talán senkinek sem kell bizonygatni, hogy bizony a fényvédelemre szükségünk van. Azonban kiválasztani a számunkra legmegfelelőbb napvédelmet már nehezebb feladat. Olyan sokféle napvédő termék kapható már, hogy igazán nehéz eligazodni a kínálatban. Hoztunk néhány alap tudnivalót, melyek segítségével könnyebb lesz a választás.
Az első és legfontosabb tisztázni, hogy milyen a bőrtípusunk, melyik kategóriába tartozunk.
- csoport: nagyon világos bőr, vörös, szőke haj, világos szem, szeplők
- csoport: világos bőr, világos, középszőke haj, kék-zöld szem
- csoport: szőkésbarna, barna haj, barna szem, halványbarna bőrszín, csak intenzív napsütésnél ég le, könnyen barnul
- csoport: sötét haj, sötét szem, kreol bőr, könnyen barnul, általában nem ég le.
Akik az első két csoportba tartoznak, nekik mindenképpen ajánlott az 50 faktoros fényvédelemmel ellátott naptej. A harmadik csoportba tartozók a nyaralás első napjaiban használjanak magasabb faktorszámú napozót, majd elegendő a kisebb faktorszámú változat is. A negyedik csoportba tartozók számára nem szükséges extra magas faktorszámú napvédelem, de azért nekik is szükséges a napvédelem.
A bőrtípusnál emellett érdemes arra is figyelmet fordítani, hogy érzékeny, zsírosodásra hajlamos vagy esetleg száraz a bőrünk. Ugyanis érdemes ennek megfelelő formátumú fényvédő választani. Aki zsírosabb bőrű, annak a napkrém helyett érdemesebb a permet, vagy habállagú, könnyen beszívódó változatokat választani.
Mi is az a faktorszám?
A dobozokon SPF rövidítéssel jelölt számok mutatják, hogy az adott termék használatával hányszor hosszabb időt tölthetünk a napon anélkül, hogy leégnénk. Tehát egy egész napos strandolás során nem elegendő csupán egyszer bekenni magunkat ezekkel a termékekkel, hanem fontos a rendszeres ismétlés is.
Miért lesz fehér réteg a bőrödön az egyik terméktől, és miért nem egy másiktól?
Kétféle fényvédő mechanizmust alkalmaznak a legtöbb napvédő termékben. Az egyik a fizikai, a másik a kémiai fényvédelem. A fizikai fényvédők a bőrre tapadva visszaverik a napsugarakat és nem szívódnak be. Ezektől marad egy fehér, ragacsos réteg a bőrön. Előnyük, hogy érzékeny bőrűek és kisgyermekek is használhatják, mert nem allergizálnak a bőrrel. A másik típus, a kémiai fényvédelemmel rendelkező napvédő. Ebben az esetben olyan kémiai anyagokat tartalmaz a termék, mely a bőrbe beszívódva nyelik a sugárzás káros részét. Előnyük, hogy gyorsan beszívódnak, nem hagynak a bőrök ragacsos érzést. Azonban sokan érzékenyek ezekre a termékekre, így nekik nem ajánlott ez a fajta fényvédelem.
Milyen összetevőket kerüljünk a termék kiválasztásakor?
A termékekbe kerülő kémiai anyagok mennyisége szigorú szabályokhoz kötött, mivel ártalmasak is lehetnek túlzott használat esetén. Az alábbi összetevőkre érdemes figyelni, ha új naptejet vásárolnánk:
- Oxybenzone, benzalazin, benzofenon
- Octocrylene
- Octinoxate, Octyl-methoxycinnamate (OMC)
- Para-amino-benzoesav (PABA)
Vízálló, vagy nem vízálló változatot válasszak?
Mivel a strandoláskor a vízben a nem vízálló változatok leáznak, így nem garantálható a biztonságos napvédelem csak abban az esetben, ha minden fürdés után újrakenjük magunkat a napvédővel. Ezt megelőzendő, már vannak nagyon hatékony vízálló változatok is. Kisgyermekeknek mindenképpen ezeket ajánljuk elsősorban.
Ha a fenti kisokost végigolvastuk, akkor már bizonyosabb könnyebb lesz kiválasztani a számunkra legmegfelelőbb terméket a nyári strandolásokhoz és nyaraláshoz.