Mire jó az eukaliptusz?

2021. júl. 05. Lebán Csenge

Az eukaliptusz egy Ausztráliában őshonos, örökzöld fa, ami jótékony hatásai miatt mára az egész világon elterjedt. Gyógyító ereje a benne található olajból származik, amit a levelekből állítanak elő. Számos jótékony hatása mellett vízmegkötő hatása van, ezért az ausztrál őslakosok szomjúságukat oltották vele. A koala medvének is az egyik kedvenc tápláléka.

Megfázáskor több tünet enyhítésére szolgál. Az eukaliptusz illóolajának erős illata meglazítja a légutak nyálkahártyáit, ezzel segíti a hörgők és az eldugult orr felszabadulását. A száraz köhögést is enyhíti, ezért már több eukaliptusztartalmú, vény nélkül kapható gyógyszert is megtalálhatunk a gyógyszertárak polcain. Többféleképpen is használható ezeknek a tüneteknek a kezelésére, például mellkasba dörzsölve vagy inhalálva, esetleg párásító segítségével. Asztma okozta vagy más légzési nehézségek, allergiák enyhítésére is kiváló, de a horkolás megszüntetésére is kiváló. Az emfizémára is hatásos. Ezt a betegséget leginkább a dohányzás okozza, hiszen a tüdő szennyezettsége miatt alakul ki.

Az őslakosok a sebek kezelésére is hasznosították a leveleket. Ez megakadályozza a fertőzést és elősegíti a gyógyulást. Erre a célra ma is kaphatunk a drogériákban kenőcsöket, amik otthoni használatra valók. Izomfájdalomban is segíthet, ugyanis természetes értágítóként funkcionál. Ezáltal biztosítja az izmokba való véráramlást. Fájdalomcsillapító hatása is segíthet megnyugtatni a fájó izomzatot. Pattanáskezelőnek is tökéletes, ugyanis az eukaliptusz olaj elpusztítja a pórusokat eltömítő baktériumokat és csökkenti a bőr gyulladását. De ügyelni kell rá, hogy szembe, szájba, és orrba ne kerüljön.

A haj táplálásában is nagy szerepet játszhat. Az olaj összetevői stimulálják a hajhagymákat, fokozzák a fejbőrben a véráramlást, ezáltal elősegítik az egészséges haj fejlődését. A fejbőr viszketését is enyhíti, ezért az eukaliptuszolajos öblítés erre is hatásos. A fejtetvek ellen is nagyon hatásos. Mivel az eukaliptusz természetes rovarirtóként szolgál, a tetveket is eltünteti, ha megfelelően alkalmazzuk. A száj higiéniáját is segít megtartani. Az olajban található cineol nevű anyag megöli a kellemetlen szájszagot okozó baktériumokat. Ezért nem véletlen, hogy fogkrémek és szájvizek összetevői között is megtalálhatjuk.

Takarításkor is segítségül hívhatjuk, mert szagtalanító és fertőtlenítő hatása jelentős. Az olajat hozzáadhatjuk a bolti fertőtlenítőszerhez, gombaölőhöz, vagy csak sima vízhez. A legjobb, ha permetező palackot használunk, hogy a tisztítandó területre felvigyük. Lehet az fürdőszobai vagy konyhai felület vagy padló.

Mielőtt használatba vesszük, fontos tudni, hogy két éven aluli gyermekeknek és várandós nőknek nem ajánlott! És az sem mindegy, milyen formában vesszük igénybe. Mielőtt használnánk, nézzünk utána, hogy miként lehet elkészíteni az adott problémára való gyógyírt.Belsőleg pedig semmiképp se alkalmazzuk, mert kis adagban is halálos lehet!

Főzet: egy csészéhez forraljunk 3-4 levelet 10 percig egy fedett lábasban, majd naponta háromszor fogyasszunk belőle, ha megfáztunk, náthásak vagyunk, bedugult az orrunk, fáj a torkunk, vagy ha más légúti megbetegedéssel küzdünk.

A mellkasba dörzsölve:10 csepp eukaliptuszolaj és 30 ml mandulaolaj keverékével dörzsöljük be a mellkast megfázás, hörgőhurut, vagy asztma esetén.

Inhalálás: egy nagyobb edényben forraljunk vizet, adjunk hozzá 10 csepp illóolajat vagy 6 levelet és ennek gőzével inhaláljunk, ha megfáztunk.

Borogatás: egy törölközőt itassunk át 10 csepp illóolajjal és 60 ml vízzel, ezzel fedjük le a gyulladásokat, égési sérüléseket, vagy fájó ízületeket.

Használjuk felelősen, és garantáltan segítségünkre lesz ez a csodás, egzotikus növény.