
2022. okt. 27. Bálint Ildikó
Szerinted mi lehet a legrosszabb egy fogyókúrában? El tudod képzelni, hogy ne egyél jókat, és fogyassz zsíros, tápláló ételeket, különböző húsféléket? Ha nem, akkor a keto diéta, vagyis az alacsony szénhidráttartalmú diéta megfontolandó diéta típus lehet a számodra.
Ha nem szeretnéd kizárni a zsírtartalmú ételeket az életedből, viszont könnyebben tudnál búcsút mondani a szénhidrátoknak, akkor olvass tovább, hogy megismerkedhess a keto diéta legfontosabb tudnivalóival.
Mit jelent a keto diéta?
A keto diéta lényege abban áll, hogy a táplálkozás során növeljük a zsírfogyasztást ugyanakkor jelentősen lecsökkentjük a szénhidrát fogyasztást. Ezzel a szervezetünk arra lesz kényszerítve, hogy az energiaszükségletet a zsírokból fedezze. Méghozzá kb. 75%-ban fedezik a zsírok az energiaigényt, 10-20% fehérje, és a maradék néhány százalékot teszik ki csupán a szénhidrátok.
Azt a folyamatot, amikor az energiaszükségletünket a testünk zsírraktárából fedezzük, ketózisnak nevezzük. A zsírraktáraink felhasználása segít bennünket a fogyásban.
Tudományosan bizonyított, hogy amikor a szervezetünk éhezik, amikor megvonjuk tőle a szénhidrátot, úgynevezett ketontesteket termel, és azokból, valamint a zsírok lebontása során felszabadult szabad zsírsavakból fedezi az energiaigényünket. Vagyis zsírokból is képesek vagyunk az energiát termelni. Ez azonban idő, – és energiaigényes folyamat, amelyhez a szervezetünknek hozzá kell szoknia.
Amennyiben keto diéta mellett döntünk huzamosabb ideig, úgy számítanunk kell rá, hogy esetleg kevésbé tudunk koncentrálni, gyengébb a mozgáskoordinációnk, fokozottabban ingerültek, fáradékonyak leszünk, akár székrekedés is előfordulhat. Ennek az az oka, hogy a szervezetünk nem kapja meg olyan gyorsan a szükséges energiát, mint ha minden tápanyagot fogyasztanánk.
Mit ehetünk a keto diéta mellett?
A következő élelmiszereket bátran fogyaszthatjuk:
- különböző húsfélék
- halak
- olívaolaj
- magvak, diófélék, mák
- avokádó
- bogyós gyümölcsök
Mit nem ehetünk keto diéta során?
Röviden összefoglalva, meg kell próbálnunk minden szénhidrát tartalmú ennivaló kiiktatását.
Különösen kerülendő:
- köretek: rizs, burgonya
- magas cukortartalmú gyümölcsök
- alkoholfogyasztás
- csokoládé
- sütemények
- pékáru
- tésztafélék
- tejtermékek, különösen a magas tejcukortartalmúak
Ahhoz, hogy tartható legyen a keto diéta fontos a fokozatos elkezdés. Nem lehet egyik pillanatról a másikra teljesen megvonni a szervezetünket a szénhidráttól. Apró lépésekben kell megvonni őket, kezdve azzal a szénhidráttal, amelytől a legnehezebb megválnunk. Érdemes előre megtervezni, hogy mit eszünk aznap és tudatosan odafigyelni és betartani. Tervezzünk be legalább 5-6 étkezést egy napra, hogy jobban bírjuk a szénhidrát megvonást.
Fontos tudni a keto diétáról, hogy huzamosabb időn keresztül nem ajánlott a folytatása, mivel megterhelő lenne a szív, – és érrendszerünkre, valamint egy idő után már az izomzatunkat kezdené el lebontani a szervezetünk.
Ami még negatívumként említhető az az acetonos jellegű, kellemetlen szájszag előfordulása.
De ha néhány hónap alatt szeretnénk megszabadulni a fölszedett plusz kilóinktól, akkor remek választás, kiváló gyors fogyókúrás módszerként számon tartott.
Mikor nem ajánlott a keto diéta?
Vannak olyan betegségek, amelyek mellett egyáltalán nem ajánlott, hogy kipróbáljuk a keto diétát, mivel nem ismert mellékhatásokat okozhat.
A következők tartoznak ide:
- cukorbetegség (akár egyes, akár kettes típusú)
- szénhidrát- anyagcserezavar
Mindenkinek magának kell mérlegelnie, hogy megfelelő választás lehet-e számára a keto diéta.
Mint minden fogyókúra során, itt is fontos, hogy ne essünk túlzásba és figyeljünk a testünk jelzéseire. Ne várjuk meg, hogy komolyabb problémák lépjenek fel, mert akkor többel köthetjük be, mint néhány felesleges kiló.