
2021. szept. 30. Fodor Andrea
Ezzel a növénnyel már nagy valószínűséggel mindenki találkozott legalább egyszer az életében. Igen gyakori gyomnövénye az udvaroknak, kerteknek. Főleg a kiskertekben gyakori, így meglehetősen sűrűn előfordul, hogy a házigazda gőzerővel igyekszik kiirtani.
Azonban nemcsak ízletes kiegészítője lehet étkezésünknek, hanem számos pozitív élettani hatással is rendelkezik.
Ha táplálkozási célra szeretnénk felhasználni, javasolt a húsos levélkéket még a virágzás előtt begyűjteni, akkor ugyanis a legfinomabbak. Levelei fűszeres, savanykás ízűek – hűsítő hatásúak. Felhasználható frissen, nyersen is – leginkább salátákban ajánlott megkóstolni. Még házilag tartósítva, télire is eltehetünk belőle – ebben a formában inkább ízesítésre, savanyúságként tudjuk felhasználni. Ha szeretnénk belőle elraktározni a téli hónapokra, akkor mosás és lecsöpögtetés után kevés sóval rétegezve, almaecettel felöntve, üvegekben tudjuk tartósítani. Akinek érzékenyebb a gyomra, párolva is fogyaszthatja a leveleket – ebben az esetben köretként tálalhatjuk húsételek mellé.
A növény C- és E-vitamin tartalma magas, tartalmaz még kalciumot, káliumot, magnéziumot és foszfort is. Szintén kiemelendő, hogy a növények között kimagasló az omega-3 zsírsavtartalma.
Most, hogy látjuk mennyi fontos és értékes vitamin és ásványi anyag van ezekben a jelentéktelennek tűnő apró kis zöld növényekben, érdemes azt is megnézni, hogy milyen gyógyhatásai vannak a kövér porcsinnak.
Szív- és érrendszeri betegségek, szívproblémák megelőzésére ajánlott. Serkenti a vérkeringést, mérsékli az érelmeszesedés kialakulásának veszélyét. Csökkenti a vér koleszterin- és cukorszintjét, védi az artériákat. Vértisztító, vérzéscsillapító hatású. Erősen gyulladáscsökkentő és antibiotikus hatású, így húgyúti fertőzésekre kiválóan alkalmazható. Az Ázsiában őshonos növényt ott tradicionálisan használják láz- és fájdalomcsillapításra is. Vírusos, megfázásos időszakokban hatásos kiegészítő terápiaként alkalmazhatjuk. Magas antioxidáns tartalma miatt lassítja az öregedés folyamatát.
Külsőleg is alkalmazható. Leveleit leforrázva, a főzetet használhatjuk különféle bőrbetegségek esetén borogatásra. Rheumatikus panaszok esetén külsőleg és belsőleg is egyaránt hatásos. Izomlazító szerként is ismert gyógyhatása, izomgörcsök esetén borogatásként alkalmazva.
Miután megmutattuk, hogy ez a kis apró növény mennyire hasznos, ráadásul finom is – reméljük, hogy nem marad a kertek üldözött gyomnövénye, inkább hasznos gyógynövényként tekintünk majd rá ezután.