
2021. márc. 19. Fodor Andrea
Sajnos a mostani világjárvány alaposan felforgatta az életünket, és nagyon sok szokásunkat is meg kellett változtatnunk emiatt. Az olyan napi rutin tevékenységeket is teljesen átalakították a körülöttünk lévő változások, mint a bevásárlás.
A járvány elején többen pánikszerűen őrült bevásárlásba fogtak és indokolatlanul felhalmoztak látszólag alapvető fontosságú élelmiszereket, mint például liszt, tej, cukor. Mivel az emberek társas lények, többen példát vettek egymásról és szinte egymást belehajszolva vásároltak fel mindenféle számukra fontosnak vélt terméket – például kartonszámra a wc papírt. Sajnos olyanról is hallhattunk, amikor a család pánikszerűen televásárolta a garázst (szinte az összes tartalékpénzüket elköltve ezáltal).
Mondanunk sem kell, hogy szerencsére bebizonyosodott – ezek nem voltak feltétlenül észszerű döntések és több kellemetlenséget és átmeneti áruhiányt is okoztak bizonyos termékekből. A másik probléma ezzel a jelenséggel, hogy az emberek egy része a járványt megelőzően nem rendelkezett élelmiszer-tartalékokkal. Úgy alakították ki az életüket, hogy bármikor – akár egy nap többször is – betérhetnek bármilyen üzletbe, és megvehetik a számukra szükséges termékeket.
Most a korlátozások és a vírusveszély csökkentése miatt egyre fontosabbá vált, hogy tudatosabban szerezzük be az élelmiszereket és egyéb napi szükségleti cikkeket. A járványhelyzet közepette nem igazán szerencsés egy-egy zsemléért, vagy apróságokért többször beszaladni a botba, hiszen minden egyes alkalommal kockáztathatjuk egészségünket. Ha megpróbáljuk betartani ezeket az alapelveket, akkor nagyobb eséllyel elegendő lehet akár a heti egyszeri bevásárlás is. Ha pedig sajnálatos módon valamelyik családtag, vagy mi magunk kerülünk váratlanul hivatalos karanténba, akkor sem fog gondot okozni ellátásunk.
Alapszabályok:
- legyen otthon két hétre elegendő tartós élelmiszer
- elem, gyufa, öngyújtó, konzervnyitó
- vényköteles és vény nélküli gyógyszereink legalább 2 hétre elegendő mennyiségben
- kisbaba esetén: pelenka, törlőkendő, tápszer stb.
- mosószerek, tisztítószerek, alapvető higiéniai- és tisztálkodószerek, kozmetikumok megfelelő mennyiségben
- ha van kisállatunk: alom, állat eledel
- élelmiszer vásárláskor a megszokott, szeretett termékekre támaszkodjunk, nem ez a kísérletezés ideje
Milyen élelmiszerek szerepeljenek a bevásárlólistán?
- víz, tea, kávé, tej
- liszt, cukor, olaj
- tojás, vaj
- gabonafélék, száraztészták (rizs, árpa, bulgur, spagetti stb.)
- húsfélék, húskészítmények
- jól tárolható friss zöldségek, gyümölcsök (pl. burgonya, répafélék, káposzta, alma stb.)
- készétel és zöldség konzervek
- hüvelyesek (borsó, lencse, bab stb.)
- fagyasztott zöldségek, gyümölcsök
Vásárláskor figyeljünk a lejárati időkre, és ne vásároljuk túl magunkat. Előre megtervezett menü segítségével megelőzhetjük az élelmiszerpazarlást. A menütervezésre jó megoldás lehet a batch cooking, amiről már korábban is írtunk.